Jak čato si čistíte zuby? Co k čištění zubů používáte? Chodíte pravidelně na zubní hygienu a na preventivně prohlídky? Nalijme si čistého vína – nejspíš alespoň na některou z otázek odpovíte ne, a nebo že nevíte. Stejně jako většina dospělých lidí. Je obecně známo, že Češi nemají své zuby v nejlepším stavu. Zčásti za to může i nedostupnost zubní péče, protože zatímco starší zubaři chodí do penze, mladších zubařů moc není. Dnes je pomalu zázrak sehnat zubaře, který vás vezme do péče.
Příliš tvrdý nebo příliš měkký
Zubní kartáčky mají určitou tvrdost, kterou byste měli vybírat podle toho, jestli máte citlivé zuby nebo dásně. Rozhodně není dobré drhnout zuby tvrdým kartáčkem v domnění, že se tak zbavíte nečistit. Jen si poškodíte sklovinu. Pokud si nejste jisti zda používáte správný kartáček, určitě si zajděte na dentální hygienu. Tam vám zuby vyčistí přístrojově, bezbolestně a zbaví vás plaku, kamene a dalších nečistot. Zároveň vám poradí jak si zuby správně čistit a doporučí vám správné kartáčky. Největší problém je v tom, že většina lidí se o svoje zuby nestará jak by měli, a výsledkem jsou potom zubní kazy, které vznikají zejména v prostorech mezi zuby.
Jejich původcem je plak, což je povlak a na zubech plný bakterií. Jakmile kaz napadne zuby, je otázkou času, jak dlouho si toho nebudete všímat. Zpočátku kazy totiž vůbec nebolí, a zuby se ozvou až je pozdě. Lidé potom hledají kde jim provedou bezbolestné ošetření zubů v Praze i okolí, protože mají představu o tom, že v Praze je nejlepší lékařská péče. Jenže ani v té nejlepší klinice nemůžete čekat zázraky, pokud jste zanedbali prevenci. Důsledkem špatně čištěných zubů mohou být kazy i paradentóza, a následky mohou být i takové, že přijdete o zuby. Výroba zubní náhrady je poměrně nákladná, proto je lepší se věnovat prevenci.