Jak je to s bakteriemi na vašem koberci


Bakterie jsou oblíbené téma některých výživových poradců nebo pracovníků ve zdravotnictví. Díky bakteriím totiž máme plně funkční imunitní systém v našem tlustém střevě, bakterie osídlují naši pokožku, aby na ní udržely správné pH, jiné bakterie jsou potřebné pro zrání sýra nebo pro výrobu jogurtu a s bakteriemi se setkáte kdekoli ve volné přírodě. Ne všechny kmeny bakterií jsou ale zdraví prospěšné, existují i typy, co jsou vysloveně patogenní, a jsou přenašeči nebezpečných chorob, například tularémie. Jistě také dobře znáte bakterii tetanu Clostridium tetanii, spojenou s jedním z nejznámějších očkování.

šedý koberec

Tímto obšírným úvodem vám chceme naznačit, že s bakteriemi se potkáte i na vašem koberci. Mísí se tu mnoho kmenů a některé z nich by byly dokonce zdraví prospěšné, ovšem koberec není zrovna ideální místo, kde máme z bakterií radost, způsobují tu totiž dva nepříjemné jevy, které ovšem vyvoláváme vlastním přičiněním.

vysávání koberce

Vyšlapané cesty – pokud si všimnete na vašem koberci, že jsou tu určité úseky odlišně zbarvené v porovnání s těmi ostatními, bude to důvod k povolání odborníků na čištění koberců v Praze 6. vyšlapané zašedlé cestičky totiž značí, že sáčkový vysavač odstranil jen část nečistot, a že na těch zbývajících si pochutnávají bakterie – rozkládají tu organickou hmotu smísenou s prachem a tvoří se tu mazlavý a lepkavý povlak.

Zápach – když si ke koberci přičichnete, může vám připomínat žluklý máselný tuk nebo nemyté bosé nohy. Podobnost tohoto odéru s tukem a chodidly není náhodná, protože na koberec dopadá tuk z přípravy pokrmů a otíráme do něj pot z chodidel nebo z ponožek, a to vše jsou ideální zdroje pro výživu bakterií. Mohou se tu rozmnožit do takové míry, že vám to bude nepříjemné, a tak nezbyde nic jiného, než zavolat odborníky na čištění koberce, aby se pustili do práce.