Většina osob, které tento pocit mají v nějaké formě za sebou, si dokáží uvědomit, jak nepříjemné to pro vás musí pravidelně být a snad s vámi také částečně soucítí. Hledat však řešení těchto zapeklitých situací není nic jednoduchého, a naopak se možná stane, že při něm budete beznadějně vyčerpaní. A ačkoliv třeba teď jen s údivem vyskočíte ze židle, nepřemýšleli jste někdy nad tím, že by se do úklidu mohli velkou měrou zapojit samotní raubíři? Že vás tato myšlenka nikdy nenapadla a od začátku to zní jako pořádný nesmysl? Tak na to okamžitě zapomeňte! Právě to je totiž cestou k tomu, jak konečně zajistit v bytě alespoň relativní pořádek. Jen na to musíte zvolit správnou taktiku.
Nekřičte a vysvětlujte
Křikem dětem nevysvětlíte vůbec nic a jediným důsledkem tohoto projevu bude odpověď ve formě strachu, ještě větší zatvrzelosti či nepochopení. Jděte na to naopak klidně a prakticky. Pokud například jsou všude po pokoji poházeny kostky, prohoďte, že pokud se neuklidí, mohou se ztratit a výsledná stavba už nikdy nemusí být kompletní ani tak pěkná jako dříve. Možná se po pronesení těchto slov dítě ihned začne zvedat ze židle.
Neprezentujte úklid jako povinnost
Zdá se to sice složité, ale vaše dítě nebude v mnoha případech uklízet, pokud nerozumí tomu, proč to dělá, a ještě navíc jej to nějak zvlášť nebaví. Proto se snažte mu úklid přiblížit zábavnou formou, věnujte se spolu u něj příjemným aktivitám a nechte dítě snažit se o malé krůčky i přesto, že nemusí být vždycky úplně dokonalé. Právě to je totiž tou největší cestou k úspěchu.
Nechte to na něm
Samozřejmě vaše ratolest není úklidovou firmou, aby věděla, co se používá jak, kde a k čemu. Měli byste si však uvědomit, že zvláště starší děti nemusí uklízet proto, že jim nevyhovuje systém, který jste jim nastavili na úklid vy. Pokud tedy vidíte, že mají vlastní snahy, ponechte jim křídla k rozletu. I úklid je nutí k přemýšlení a rozvoji schopností jež jsou schopny později použít v dalších životních etapách.